جدیدترین کتاب خالد حسینی پژواک کوهستان and the Mountains Echoed    ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه ، ۲۰ تیر ۱۳۹۲

جدیدترین کتاب خالد حسینی پژواک کوهستان and the Mountains Echoed

انتشرات نگارینه جدیدترین کتاب وی به نام پژواک کوهستان را چاپ و نشر نموده است.

خالد حسینی 4 مارس سال 1965 میلادی  از پدر و مادری هراتی، در شهر کابل زاده شد، او نویسنده‌ای افغان- آمریکایی است. شهرت وی بابت نگارش دو رمان بادبادک‌باز و هزار خورشیدرو است. حسینی ساکن ایالات متحده است و آثار خود را به زبان انگلیسی می‌نویسد.
مادر خالد حسینی معلم فارسی و تاریخ در یک دبیرستان بزرگ دخترانه کابل بود.پدر خالد حسینی به عنوان دیپلمات وزارت خارجه افغانستان  در سال 1976 به پاریس اعزام شد و خانواد ه او نیز همراه او به فرانسه رفت.
در سال 1980 و به دنبال کودتای کمونیستی در افغانستان، پدر خالد حسینی از سفارت افغانستان برکنار شد. پدر حسینی از آمریکا پناهندگی سیاسی گرفت. خالد حسینی به همراه خانواده‌اش در سال 1980 به سن‌خوزه در ایالت کالیفرنیا مهاجرت کرد. او در دانشگاه سانتاکلارا (Santa Clara) پذیرش شد و از مدرسه UC شهر سن‌دیگو در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شد. خالددر سال 1996 در رشته پزشکی داخلی مشغول تحصیل شد.
خالد حسینی ازدواج کرده و دارای دو فرزند یک پسر و یک دختر با نام‌های حارث و فرح است.
بادبادک باز (در افغانستان؛ کاغذپران باز) اولین رمان این نویسنده جوان افغانی - آمریکایی است. این رمان در سال 2003 میلادی منتشر شده که در آمریکا و اروپا فروش خوبی داشت و به عنوان سومین اثر پرفروش سال شناخته شد. بن‌مایه‌های این اثر شامل زندگی امیر و پدرش به عنوان دو مهاجر آمریکا و نیز تنش‌های قومیتی میان پشتو‌ها و هزاره‌ها است. هم چنین در دسامبر سال 2007 فیلمی به همین نام با اقتباس از کتاب ساخته شد.
دومین اثر نامدار خالد حسینی، هزار خورشیدرو است که دست کم برای سومین هفته متوالی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب ادبیات داستانی در آمریکای شمالی بوده‌است.
خالد حسینی، عنوان"هزار خورشیدرو" را از شعر صائب تبریزی و‌ام گرفت.
حساب مه‌جبینان لب بامش که می‌داند                             دو صد خورشیدرو افتاده در هر پای دیوارش

تحسين از کتاب بادبادك باز
 "كتابي قوی... بياني صمیمی از خانواده و دوستي، خيانت و رستگاري كه به نقشه يا ترجمه‎اي نياز ندارد تا ما را مشغول و فكرمان را روشن كند."     واشنگتن پست، جهان كتاب
 " اين اولين رمان قوی، داستاني از ستم و بيدادي بزرگ و در عين حال عشقي شديد و رهایی بخش را براي ما مي‎گويد... حسيني داستان زنده و گيرائي را مي‎گويد كه به ما يادآوري مي‎كند مردم‎اش چه سال‎هائي را براي پيروزي بر نيروهاي خشونت مبارزه كرده‎اند، نيروهائي كه هنوز و حتي امروزه به تهديد عليه آن‎ها ادامه مي‎دهند."     نيويورك تايمز، بررسي كتاب
" اولين رمان شگفت آور ... داستاني باورنكردني از فرهنگ. اين يك رمان از نوع قديمي است كه واقعا شما را متحير و مبهوت مي‎كند."       سانفرانسيسكو كرونيكل
 
تحسين از کتاب هزار خورشيدرو
"خيره كننده...  نوشتۀ حسيني قلبهایمان را به درد مي آورد، دل‎هاي‎مان را تنگ و احساسات‎مان را تحريك مي‎كند."     يو اس اي تودي
"اگر بهتر نه، به همان خوبي كتاب پرفروش حسيني، بادبادك باز."      نيوزويك
"حسيني استعداد خدادادي قصه‎گوئي را دارد."     لس‎آنجلس تايمز
"«عشق» يك عاطفه – صبري ژرف، قدرتمند، زيبا، غيرمجاز و بي‎كران است – كه صفحات را پوشانده است."     اوپرا مگزين

خالد حسينی يكي از پرخواننده ترين و پرطرفدارترين داستان‎نويسان در جهان با بيش از 10 ميليون نسخه فروخته شده از كتاب‎هاي بادبادك باز و هزار خورشيدرو در ايالات متحده آمريكا و بيش از سي و هشت ميليون نسخه در هفتاد كشور ديگر است. همچنين، حسيني نمايندۀ حسن نيت كميسارياي عالي آورگان سازمان ملل متحد، آژانس آوارگان سازمان ملل و بنيان‎گذار بنياد حسيني، يك بنياد غير انتفاعي ارائه دهندۀ كمك‎هاي بشردوستانه به مردم افغانستان مي‎باشد.

داستانی احساسی، تحریک کننده و فراموش نشدنی در بارۀ چگونه دوست داشتن و مراقبت از یک‎دیگر و این که چگونه انتخاب‎های ما در چندین نسل طنین می‎‎اندازد.
پژواک کوهستان که دامنه، زمان‎ها و صحنه‎های گسترده‎ای را در بر می‎‎گیرد و داستان‎سرایی هوشمندانه و سرشار از مهربانی و دلسوزی دارد، داستانی عمیقا تکان دهنده و جذاب است که درک عمیق خالد حسینی را از پیوندهایی نشان می‎‎دهد که انسان ها را تعریف می‎‎کنند و زندگی‎مان را شکل می‎‎بخشند و این که معنی انسان بودن چیست.
داستان از پیوند بی‎مثال و رقت‌انگیز خواهر و برادری در یک روستای افغانستان که مادر خود را از دست داده اند آغاز می‎‎شود. برای پری سه ساله، برادرش عبدالله بیشتر از برادر بودن، مادر است. برای عبدالله ده ساله، پری کوچولو همه چیز اوست. آن چه برسر آن‎ها می‎‎آید  – و رفتارهای کوچک و بزرگ که در زندگی بسیاری دیگر از مردم بازتاب دارد– دلیل بر پیچیدگی اخلاقی زندگی می‎‎باشد. حسینی در داستانی که چند نسل را در بر می‎‎گیرد و در بارۀ نه تنها پدرها و مادرها و فرزندان، بلکه در بارۀ خواهرها و برادرها، عموزاده‌ها و مستخدم‎ها می‎‎باشد، راه های بسیاری را مورد کند و کاو قرار می‎‎دهد که چگونه اعضای خانواده هم‎دیگر را دوست دارند، به هم آسیب می‎‎رسانند، خیانت می‎‎کنند، احترام می‎‎گذارند و از خود گذشتگی دارند و این که چند وقت یک بار از کارهای آن‎هایی که از همه به ما نزدیک‌تر هستند، در زمانی که بسیار حائز اهمیت است، شگفت‌زده می‎‎شویم. داستان که شخصیت‎ها و پراکندگی های زندگی‌شان را در سراسر جهان – از کابل، به پاریس، به سان فرانسیسکو، به جزیرۀ یونانی تینوس– دنبال می‎‎کند، به تدریج گسترش می‎‎یابد و با ورق زدن هر صفحه پیچیده‎تر و قوی‎تر می‎‎شود.
پژواک کوهستان که با همان غریضه‎های استثنایی و بینش فلسفی به نگارش در آمده که بادبادک باز و هزار خورشیدرو را آن گونه استثنایی کرد، یک بار دیگر نشان می‎‎دهد که خالد حسینی داستان سرایی مادرزادی است.
 
بازگشت